PIT 36 i PIT 37 – co warto o nich wiedzieć?

Maj 31

PIT 36 i PIT 37 – co warto o nich wiedzieć?

PIT 36 i PIT 37 to najbardziej popularne formy rozliczenia w Polsce. Kogo dotyczą? Jak je wypełnić poprawnie? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie istotne pytania w tej publikacji!

Wiele osób ma problem ze znalezieniem odpowiedniej odpowiedzi, czyli który PIT 2018 jest właśnie dla niego. Skutkiem tego postanowiliśmy w prosty sposób wyjaśnić, dla kogo przygotowane zostały poszczególne formy rozliczeń podatkowych:

PIT 36 – działalność gospodarcza

PIT 37 – praca, umowa o zlecenie, umowa o dzieło

Jak widać na powyższym przykładzie, oba najważniejsze PITY są skonstruowane tak, aby w łatwy sposób je rozwiązać. Dzięki odpowiedniemu doborowi PIT, mamy pewność iż zostanie on przez nas poprawnie wypełniony.

PIT 36 i PIT 37 – czym się różnią?

Różnic jest sporo, albowiem zarówno PIT 36 jak i PIT 37 mają za zadanie rozliczyć kompletnie inne sektory rynku. Warto jest jednak nadmienić, iż owe formy PIT różnią się jedynie miejscami, które jesteśmy zobligowani wypełnić. Deklaracja jest niezwykle zbliżona do siebie, skutkiem czego osoba kompletnie nieobeznana w temacie, może źle podejść do wypełnienia PIT 36 lub PIT 37.

PIT 36 i PIT 3 – jeśli nie jesteśmy pewni

Na szczęście zarówno jako osoba prowadząca firmę, jak i zwykła pracująca osoba, nie mamy obowiązku wiedzieć wszystkiego i nauki kwestii związanej z PIT 2018. Jeśli jesteśmy skłonni wydać parę groszy, możemy zgłosić się do dowolnej księgowej, która będzie oferować usługę wypełnienia deklaracji PIT 2018 za nas.

Co trzeba mieć, aby skorzystać z owej usługi? Pełną dokumentację odnośnie swoich dochodów. W wypadku zatrudnienia, wystarczy nam odpis od naszego pracodawcy, bądź wszystkie umowy, za pomocą których otrzymujemy przychody na konto.

W wypadku działalności gospodarczej jest więcej zachodu, lecz tutaj na ogół PIT 2018 rozlicza księgowa, której powierzamy codziennie własne faktury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *