Pit rozliczenie za pośrednictwem PITy programu

Gru 13

Pit rozliczenie za pośrednictwem PITy programu

Sprawdź PIT rozliczenie Jeżeli zdecydowałeś się na inwestycję w nieruchomości, musisz mieć świadomość, że dochody uzyskane z wynajmu mieszkań podlegają pod PIT rozliczenie. W ramach rozliczenia PIT , tak samo jak w latach poprzednich, dochody z wynajmu mieszkań mogą być opodatkowane w różny sposób. Podatek od dochodu z wynajmu mieszkania możemy odprowadzać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub jako osoby prywatne. Dla osób prywatnych podatkowanie może mieć formę ryczałtu ewidencjonowanego lub na zasadach ogólnych – zgodnie z obowiązującą skalą podatkową (18 lub 32%).

Przy rozliczaniu się z dochodów z najmu bardzo przydatny może okazać się program do wypełniania PITów, który można pobrać z Internetu zupełnie za darmo. PITy program umożliwia wypełnienie deklaracji podatkowej na dwa sposoby:

  • przy pomocy kreatora rozliczenia, który generuje formularz podatkowy na podstawie udzielanych przez podatnika odpowiedzi na pytania,

  • poprzez wypełnienie aktywnej deklaracji, w której na podstawie wpisanych przez podatnika kwot, program samodzielnie oblicza wysokość należnego podatku.

Jeżeli jesteśmy osobą prywatną i nasze dochody z najmu zdecydowaliśmy się opodatkować w formie ryczałtu, musimy w celu rozliczenia się z urzędem skarbowym, wypełnić formularz PIT-28. Natomiast w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, konieczne będzie wypełnienie druku PIT-36. W momencie, gdy wynajem nieruchomości jest elementem prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, do wyboru mamy formularz PIT-36 (opodatkowanie zgodnie ze skalą podatkową) lub formularz PIT-36L, w przypadku którego opłacamy podatek liniowy w wysokości 19%.

Każdy z wymienionych powyżej formularzy, a także niezbędne załączniki możemy w szybki i prosty sposób wypełnić przy pomocy programu PITy . Należy jedynie pamiętać, że w przypadku ryczałtu termin złożenia zeznania upływa 31 stycznia, a w pozostałych przypadkach 30 kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *